Haber

CHP’li Köybaşı deprem felaketinde hayatını kaybedenleri andı

BALIKESİR (İGFA) –Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Lideri Erden Köybaşı, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen ve 53 bin 537 vatandaşımızın ölümüne, 107 bin 213 kişinin de yaralanmasına neden olan 6 Şubat depreminin birinci yıldönümünde anma bildirisi yayınladı.
Aynı acıların bir daha yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Köybaşı, şöyle konuştu: “Deprem bölgelerindeki tüm değerli ve büyük yapı ve tesislerin depreme dayanıklılığı test edilmeli ve yeni bir deprem beklenmeden gerekli güçlendirmelere başlanmalıdır. . Hastaneler, üniversiteler, liseler, temel eğitim okulları, spor tesisleri, kültür ve eğlence merkezleri, iş ve alışveriş merkezleri, kamu binaları, endüstriyel tesisler, rafineriler, enerji santralleri, barajlar, değerli altyapı tesisleri gibi tüm yapı ve tesisler incelenecek. uzun vadeli bir seferberlik yaklaşımı. alınmalı ve güçlendirilmelidir.
Maalesef hükümet sadece vaatlerde bulunarak günü geçiriyor ve deprem bölgesinde hâlâ çadır ve konteynerlerde yaşamaya çalışan vatandaşlarımızın kaygılarının giderilemediğini görüyoruz. Ülkemizin gerçeği olan depreme karşı 23 yıldır hiçbir şey yapmayanlar, yerel seçimlerde dayanıklı şehirlerden söz edip aklımızla dalga geçiyor. Deprem bölgesi için toplanan yardımların ve devletin deprem için topladığı ek vergilerin maalesef deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza harcanmadığını görüyoruz. Depremin yıl dönümünde mesaj yayınlamak hükümeti sorumluluktan kurtarmaz.

Depremin değil binaların öldürdüğünü biliyoruz. İktidarın sorumluluklarının bilincinde olması ve dirençli şehirler yaratmak için planlı ve hızlı bir şekilde kentsel dönüşümün sağlanması için ülke kaynaklarını seferber etmesi gerekiyor.
“Büyük acılar yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremin yıl dönümünde umutları yıkılan binalarla paramparça olan vatandaşlarımızın acısını paylaşıyor, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu