Haber

Konya Numune Hastanesi başhekim yardımcısından skandal paylaşım: 13 yaşındaki çocuk kendi isteğiyle evlenebilir

Türkiye günlerdir 6 yaşındaki çocuk gelin skandalını konuşurken Konya Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hasan Hüseyin Uysal’dan tepkili bir açıklama geldi.

“13 YAŞINDAKİ ÇOCUK KENDİ RIZASIYLA EVLENEBİLİR”

6 yaşında evlendiği iddia edilen HKG’nin ailesi için bir sosyal medya kullanıcısının yaptığı, “Aile bile 13 yaşında evliliği inkar etmedi. Onlara göre bu normal bir yaş. 6 yaşında insan oraya tıkılıp kalmış.13 yaşındaymış gibi suç değil taciz de değil.Yani suç baştan itiraf edilmiş.O savunmaların hepsi bir talep değil aidiyet refleksiydi. adalet falan” diyen Uysal, paylaşımında 13 yaşındaki bir çocuğun baskı olmadan kendi isteğiyle evlenebileceğini, o yaşta yasadışı cinsel ilişkiye girenlerin olduğunu söyledi.

“HUKUKİ YOLU KAPATMAK İÇİN HANGİ MANTIK?”

Uysal, “Aile ve zorlama yoksa, kendi isteğiyle evlenmek istiyorsa kimse 13 yaşına itiraz etmesin. kendi iradeleriyle. hangi mantık?” sözlerini kullandı.

“GAZİ DÖNEMİNDE SINIR 14 OLDU”

Uysal yaptığı bir başka paylaşımda şu ifadelere yer verdi; “Gazi döneminde bu sınırın 14 olduğunu belirteyim. Pek çok faktörün etkisiyle cinsellik yaşı o döneme göre çok düştü. Söylediklerim ciddiyetle ve ciddiyetle tartışılması gereken bir konu. Aralarında pedofili yok, yaş farkı diye bir şey yok. İki genç zina yapmadan aile kurabilmeli, ehil iseler.”

PAYLAŞMAYA TEPKİ VERİLDİ

Hasan Hüseyin Uysal’ın yaptığı açıklamalara çok sayıda sosyal medya kullanıcısı yaptığı yorumla tepki gösterdi. Bu yansımalardan bazıları şu şekildedir;

-Bence beyefendi evliliği tamamen cinsellik olarak gördüğü için böyle bir yorum yaptı. Aksi takdirde 13 yaşındaki bir çocuğun evliliğin sorumluluğunu kaldırabileceğini düşünmek için psikoloji-sosyoloji-fizyoloji-yaşam sorunları-ev işleri vb. kavramlardan haberdar olmaması gerekir.

-Çocuk henüz adet görmeye başlamamıştır, vücudu sekse, anne olmaya ve çocuk yetiştirmeye hazır değildir.

-Yasalara göre piyasadan sigara almaya dahi yetkili görülmeyen bir çocuğu evlendirmek için bir kurumun sorumluluğundan bahsettiğinizin farkında mısınız? Cinsellik sadece konu…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu