Haber

Polonya Cumhurbaşkanı, Rusya’nın Polonya hükümetleri üzerindeki etkisine ilişkin iddiaları araştırmak için özel bir komisyon kurulmasını onayladı

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Rusya’nın Polonya hükümetleri üzerindeki etkisine ilişkin iddiaları araştırmak için özel bir komisyon kurulmasını da içeren yasa değişikliklerini onayladı.

2007-2022 ortasında Rusya’nın Polonya’nın iç güvenliğine yaptığı müdahaleyi incelemek üzere bir devlet komisyonu kurulmasını da içeren yasa 31 Mayıs’ta yürürlüğe girdi.

Söz konusu yasaya göre, Rusya’nın etkisi altında faaliyet gösterdiği tespit edilen siyasetçiler kurulacak bir komisyonla kamu görevinden men edilebilecek.

Yasa, Polonya muhalefet lideri Donald Tusk’ın sonbaharda yapılacak parlamento seçimlerine katılmasını engellemenin bir aracı olarak görüldü ve muhalefet tarafından sert bir şekilde eleştirildi.

Cumhurbaşkanı Duda, yasaya yönelik ulusal ve uluslararası eleştirilere yanıt olarak, yeni soruşturma organının milletvekili içermemesi gerektiğini ve yasanın en tartışmalı kısmının, yani kamu görevinden men etme hakkı kaldırılmalıdır.

Duda bugün, Rusya’nın Polonya hükümetleri üzerindeki etkisine ilişkin iddiaları araştırmak için özel bir komisyonun kurulmasını da içeren yasa değişikliklerini onayladı.

Polonya parlamentosunun alt meclisi Sejm, Senato’nun muhalefetine rağmen tasarıyı 28 Temmuz’da 214’e karşı 235 oyla onayladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu