Ekonomi

Bakan Bolat: İhracat desteklerini artıracağız

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ihracatçıyı desteklemeye sonuna kadar devam edeceklerini belirterek, “2024 bütçesinde ihracat desteklerini artırmak için çabalarımız bitmiyor. Bunu da başaracağız.” söz konusu.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından, İstanbul Ticaret Odası (İTO) iş birliğinde ve Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen İstanbul Hazır Giyim ve Moda Fuarı ( İstanbul Moda Bağlantısı-IFCO) başladı.

Ticaret Bakanı Bolat, göreve geldikten sonra Türk Eximbank’ı ihracatçılara kredi açtıklarını hatırlatarak, bu gelişmenin ardından özel bankaların bir gecede yüzde 48 olan kredi faiz oranlarını yüzde 25’e indirdiklerini açıkladı.

Bu gelişmenin, bir adımın çarpan etkisinin nasıl olumlu faydalar sağladığının bir örneği olduğunu belirten Bolat, şu ifadeleri kullandı:

“Ayrıca Merkez Bankamız, iç talebe yönelik enflasyonist çabalar çerçevesinde talebi bir miktar baskılayan kredi hacimlerini kademeli olarak geri çekmeye çalışan bir politika izlerken, ihracatçılara verdiği reeskont kredilerini 5 kat artırdı. Günlük limiti 300 milyon liradan 1,5 milyar liraya çıkardı. Bunun 1 milyar lirasının Eximbank olduğunu, “500 milyon lira bankalar aracılığıyla tahsis edilecek. İnşallah biz de bakanlık olarak ihracat takviyelerimizi sonuna kadar sizin yararınıza sunacağız. 2024 bütçesinde ihracat katkılarını çok daha fazla artırmak için çabalarımız bitmiyor. Bunu da başaracağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu