Haber

Yargıtay’ın Kararı Hukuk Sistemini Altüst Etti

Saadet Partisi Temel Karamollaoğlu, Yargıtay’ın TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın cezaevinde olmasıyla ilgili kararına ilişkin; “Yargıtay’ın, Anayasa Mahkemesi kararını tanımaması ve hak ihlali kararı veren üyeler hakkında suç duyurusunda bulunması, Türkiye’deki hukuk sistemindeki çalkantının en açık göstergesidir” dedi.

Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, bugün TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın “seçilme hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğini belirterek Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymama kararı verdi. Daire, ihlal kararına olumlu oy veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında “yargı aktivizmi” yapmakla suçlanarak suç duyurusunda bulundu. Oda, Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin kararı da TBMM Başkanlığı’na gönderdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, konuya ilişkin X platformunda şu açıklamayı paylaştı:

“Yargıtay’ın, Anayasa Mahkemesi kararını tanımaması ve hak ihlali kararı veren üyeler hakkında suç duyurusunda bulunması, Türkiye’deki hukuk sistemindeki çalkantının en açık göstergesidir.

Bu açıdan bakıldığında ülkemizde inanılmaz bir durumun yaşandığı ve bu inanılmaz durumun kabul edilemez olduğu anlaşılmaktadır.

Bu karar, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkeleriyle bağdaşmadığı gibi, hukukun üstünlüğüne olan güveni ve sosyal adalet duygusunu da baltalıyor.

“Hiç kimsenin ve hiçbir kurumun hukuk ilkelerini hiçe sayarak temel maliyetlere karşı tavır alması kabul edilemez.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu